Okolí

Okolní památky – 37 památek v kulturní krajině, například zámek Valtice a zámek Mikulov.
Existující salety
(drobné architektonické skvosty, zasazené do krajiny – zámečky, pavilony, chrámy…).
Japonský altánek (pavilon), Maurská vodárna, Turbína, Jeskyně Peklo, Aquadukt, Minaret, Obelisk, Ovčárna, umělá zřícenina Janohrad (Janův hrad), Lovecký zámeček, Apollo (Apollonův chrám), Rybniční zámeček, Nový dvůr, Tři Grácie (chrám Tří Grácií), kaple Svatého Huberta, Rendezvous (chrám Bohyně Diany), Reistna (Reisna, Rajstna, Rajsna, Kolonáda) – vyhlídková plošina na Valticemi, Hraniční zámeček, zámeček Pohansko a zámeček Lány.

Zaniklé salety
Chrám Boha Slunce – rozsáhlá stavba nedaleko Ovčárny, součástí komplexu bylo několik saletů Apollonův chrám, Tři Grácie…), které byly po zboření chrámu přeneseny do krajiny.
Hvězda – lovecký zámeček či letohrádek v lužních lesích mezi Minaretem a Janohradem, okolo je 8 alejí, kterými se střílelo, na konci alejí byly menší salety a další zajímavosti.
Katzelsdorfský zámeček – zámeček byl součástí krajinářské kompozice, která vyvrcholila stavbou saletů na počátku 19. století za vlády knížete Jana I. z Liechtensteina (1805-1836).
Zde je rozhovor s paní Květou Kolářovou, vnučkou pana hajného Michala Kycla.

Hrady
Dívčí hrady (Děvičky), Sirotčí hrádek a hrad Turold.

Starověká sídliště a hradiště
Římské hradiště Mušov, staroslovanské hradiště Nejdek, staroslovanské hradiště Stolová hora na Pálavě, starověké sídlo Pohansko.

Památky ve vzdálenějším okolí (do 1 hodiny jízdy)
Zámek Vranov nad Dyjí, hrad Bítov, hrad Cornštejn, Nový Hrádek u Lukova, hrad Buchlov, hrad Bouzov, Velehrad – historické duchovní centrum a Mikulčice – centrum Velkomoravské říše.

Města
Historická města a obce Valtice, Znojmo, Mikulov, Pavlov, Břeclav, Hodonín, Strážnice, Kyjov, Uherské Hradiště a Uherský Brod.

Lázně, koupaliště, bazény, akvaparky
Lázně Lednice, historické lázně Sedlec, Koupaliště a krytý bazén Břeclav, Koupaliště Riviéra Mikulov a Aquapark Laa an der Thaya.

Kostely a kaple
Kaple zámek Lednice, kostel Nanebevzetí Panny Marie Valtice, kostel Hlohovec, kostel Sedlec, Svatý kopeček nad Mikulovem (kostel, kaple, křížová cesta) a staroslovanská svatyně Pohansko.

Muzea
Muzeum Dolní Věstonice – zajímavá expozice „Lovci mamutů“, slavná socha Věstonická Venuše, Muzeum a skanzen Pohansko, Regionální muzeum v Mikulově a Národní zemědělské muzeum Valtice.

Vinné sklepy:
Valtice:
Salon vín České republiky – nejlepších 100 vín ČR.
Křížový sklep – největší vinný sklep v České republice, kapacita 1 milion litrů vína, založen v roce 1640.
Zámecký sklep – velký historický vinný sklep, kapacita 700 tisíc litrů vína, klasické sudy, založen v roce 1430.
Hradební vinný sklep – zámek Valtice, klasický historický vinný sklep.
Valtické podzemí – vinný sklep s netradičním ohromným keramickým stolem.
Penzion a vinný sklep Moravský sommelier – zde působí trojnásobný šampion České republiky a semifinalista mistrovství světa v sommelierství, mistr Libor Nazarčuk.
Penzion a vinný sklep Bilkovič – Vinařství a vinotéka Valtice – netradiční keramické sudy
Vinné sklípky na ulici Josefská.
Vinum Bonum – vinotéky Valtice a Lednice, 2 vinotéky ve Valticích a 2 vinotéky v Lednici, známý vinařský odborník Ing. Jiří Kopeček
Galerie vín – zámek Valtice, výstava vín a vinotéka.
Úvaly:
Vinný sklep Daniely_Valentové – netradiční vinný sklep.
Lednice:
Vinný sklep My Hotel, Penzion a vinný sklep Onyx, Penzion a vinný sklep Jordán, Penzion a vinný sklep Pohádka, Penzion a vinný sklípek Zora, Ubytování a vinný sklep U parku, Penzion a vinný sklep Černý jezdec.
Hlohovec:
Hraniční zámeček – hotel, restaurace a vinný sklep
Sedlec:
Sedlecká vína – Zemědělské družstvo Sedlec – vinařství, vinný sklep a pergola.
Čejkovice:
Templářské sklepy Čejkovice.