Památky

Zámky

Zámek Valtice Zámek Valtice – krásný barokní zámek, původně gotický hrad, reprezentační sídlo šlechtického rodu Liechtensteinů, zachovalá a opravená památka, desítky interiérů, bohatě zdobené prostory, zrcadlový sál, salonek prince Karla, obrazárna, nástropní malby, zámecká kaple, historický výtah, zahrada, park, sochy, sfingy, umělá jeskyně. Přístup: město Valtice, z valtického náměstí Svobody nahoru skrz bránu. Viz též kapacity, otevírací doby a ceny, Valtice, hlavní město vína – zámek Valtice, město Valtice, oficiální stránky – zámek Valtice, Lednicko-valtický areál – Valtice, breclav.info – zámek Valtice a Průvodce po Česku – zámek Valtice, Valtice a okolí – hrubá mapa, Valtice a okolí – podrobná mapa, Valtice, hlavní město vína – město Valtice, město Valtice – oficiální stránky, valtice.cz, valtice.com, Stručná historie rodu Liechtensteinů, Liechtenštejnové jako „šlechta neznající hranice“.

Zámek Lednice Zámek Lednice – velkolepá stavba, krásná výzdoba, klasický pohádkový styl, založen ve 12. století, tehdy gotická tvrz, postupně přestavěn (gotika, renesance, baroko – klasicismus, novogotika), 3 prohlídkové okruhy (společenská část, šlechtické apartmány, obrazová galerie), Rytířský sál, řezbářská výzdoba, známé dřevěné schodiště, Palác hřebců, jeskyně Grotta, skleník, zahrada (květiny, živé ploty, fontány…), park (tisíce stromů a dřevin z Ameriky, Asie a Afriky, tisícileté dědičné stromy, Zámecký rybník, kanály, můstky…), římský Aquadukt, jeskyně Peklo, Minaret, Janohrad (umělá zřícenina), kočáry, lodičky… Přístup: přímým směrem od parkoviště. Viz též kapacity, otevírací doby a ceny, fotografie, zimní fotografie, Jan Halady: fotografie, Lednice – mapa, zámecký areál – mapa, zámecký areál – mapa 2, interiér, jeskyně Grotta, skleník, zahrada, park, kočáry, historie, Liechtensteinové 1, Liechtensteinové 2, legendy, muzikál, zamek-lednice.com, zamek-lednice.info, zamek-lednice.cz, breclav.info – zámek Lednice a obec Lednice.
interiér Interiér zámku Lednice – nádherné originální zařízení, řezbářská výzdoba, nábytek, známé dřevěné schodiště, které bylo vyřezáno z jednoho stromu během sedmi let, stěny, stropy, obrazy, 3 okruhy prohlídek (společenská část, šlechtické apartmány, obrazová galerie – romantismus 19. století). Přístup: první okruh pravé křídlo zámku, druhý a třetí okruh levé křídlo zámku. Viz též kapacity, otevírací doby a ceny, fotografie a mapa.

Jeskyně Grotta Jeskyně Grotta – umělá jeskyně, vyhloubená pod zámkem Lednice, čtvrtý prohlídkový okruh zámku, nejstarší a největší umělá jeskyně na světě, rozkládá se na ploše 90 čtverečních metrů, byla vybudována již v polovině 17. století, umělé krápníky a krápníky, dovezené z Moravského krasu, podzemí má představovat děsivé peklo, jsou zde figuríny z lednických pověstí, např. upír Ryzlink, který tvrdě potrestá každého, kdo by chtěl v Lednici krást víno, které je zde ve sklepeních také. Přístup: vchod je z prvního nádvoří, levá strana zámku, u pokladny druhého prohlídkového okruhu. Viz též jeskyně Grotta – kapacity, otevírací doby a ceny a jeskyně Grotta – fotografie.

Zámek Mikulov Zámek Mikulov – původně románský hrad, poté renesanční zámek, nyní honosná barokní stavba, krásně opravená, po staletí sídlo rodu Dirichtensteinů, zdržoval se tu Napoleon, v roce 1866 zde bylo podepsáno prusko – rakouské příměří, město Mikulov, Svatý Kopeček – bílý kopec nad městem, křížová cesta, kostel, kaple, daleké výhledy (Lednicko-valtický areál, Valtice, Pálava, příhraniční kopce – západní výběžky Karpat, Rakousko), Svatý kopeček, Kozí hrádek, jeskyně Turold, vinný sklep, obří sud. Viz též kapacity, otevírací doby a ceny, fotografie, mikulov.cz – zámek Mikulov, Hrady.cz – zámek Mikulov, město Mikulov, Kozí hrádek, Svatý Kopeček, Sirotčí hrádek, Regionální muzeum v Mikulově, Pavlov, Turold a Pálava.

Zámek Vranov nad DyjíZámek Vranov nad Dyjí Zámek Vranov nad Dyjí – nádherný zámek, který se majestátně tyčí nad údolím řeky Dyje, území jihomoravského Vranova, protékané životodárnou řekou Dyjí, zvalo k osídlení již od pravěku, nejpozději v jedenáctém století, tedy po obsazení Moravy knížetem Oldřichem, zde byla jako součást podyjské obranné soustavy založena pohraniční pevnost, poprvé ji připomněl k roku 1100 děkan pražské kapituly Kosmas ve své slavné „Kronice Čechů“, jedním z nejmocnějších mužů království,důležitými lenními majiteli byli i bohatí Lichtenburkové, staropanský rod erbu ostrve, vlastnící na Moravě rozsáhlé statky. Jejich dílem byla mimo jiné i postupná přestavba důležitých podyjských hradů Bítova a Cornštejna, a také Vranova, který král Vladislav Jagellonský propustil Lichtenburkům do svobodného dědičného držení v roce 1499, nedaleko zámku a obce je Vranovská přehrada – hráz, Národní park Podyjí, zajímavá je krajina na jih od Vranovské přehrady směrem k hranici s Rakouskem, pěší turistika, cykloturistika, projížďky parníkem po Vranovské přehradě. Viz též Zámek Vranov nad Dyjí, Průvodce po Česku – pruvodce.com – Zámek Vranov nad Dyjí, Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, ubytování, služby, informace, rekreace, Vranov nad Dyjí, Vranovská přehrada, NP Podyjí – ubytování, informace, Znojmo, hrad Bítov, hrad Cornštejn, Podyjí a Vranovská přehrada.

Zámek Buchlovice Zámek Buchlovice – krásný zámek pod Buchlovem, zahrada, park. Viz též Virtuální prohlídky – zámek Buchlovice a hrad Buchlov.

Salety – drobné architektonické skvosty v krajině

Reistna – (Reisna, Rajsna, Kolonáda), mohutná stavba, postavená na kopci nad městem Valtice, vyhlídková terasa, krásný výhled na Valtice, Lednici, Lednicko-valtický areál, kopce, Pálavské vrchy, na hory Malé Karpaty a Bílé Karpaty a také do Rakouska. Přístup: z Lednice do Valtic, odtud pěšky nebo na kole cestou vzhůru, případně autem nebo autobusem po silnici k hraničnímu přechodu Schrattenberg, před hranicí zaparkujte a dejte se cestou nalevo, po cca 200 metrech je Rendezvous; na druhé straně silnice je po cca 2 kilometrech obec Úvaly, kde se můžete občerstvit ve vinném sklepě. Viz též Reistna – kapacity, otevírací doby a ceny a Reistna – fotografie.

Katzelsdorfský zámeček Katzelsdorfský zámeček – zaniklá saleta, bývalý lovecký pavilon a hájovna, byl umístěn v lesích nedaleko města Valtice – historické rezidence šlechtického rodu Liechtensteinů, zámeček byl součástí kulturní krajiny – po staletí budované a dodnes převážně dochované krajinářské kompozice, která vyvrcholila stavbou salet na počátku 19. století za vlády knížete Jana I. z Liechtensteina (1805-1836), plány zpracoval knížecí architekt Josef Kornhäusel (1811-1817), stavba byla dokončena až kolem roku 1819 architektem Franzem Engelem, Jakub Fintajsl ve své knize Valtice a okolí, z roku 1930, uvádí toto: „Je to rozlehlá, na tři strany otevřená síň, oddělená řadami pilířů od bočních polokruhových prostor a přední dlouhé chodby, Stěny zdobí reliéfy s loveckými výjevy. Celý lovecký pavilon je obrostlý divokým vínem, jež jako malebné záclony splývá s říms.“, rámec stavby tvořila louka obklopená Katzelsdorfským lesem a zámeček byl spojen s Valticemi alejí vysazenou kolem roku 1800.

Minaret Minaret – symbol multikulturní oblasti, náboženský symbol, rozhledna, výška 60 metrů, 302 schodů, 3 patra, na každém z nich je vyhlídkový ochoz, na vrcholu Minaretu je rozhledna, nádherná vyhlídka na zámek, park, rybník, Lednicko-valtický areál, Pálavské vrchy, hraniční kopce nad Valticemi (hranice Česká republika – Rakousko) a Bílé Karpaty, při výborné viditelnosti je vidět střecha kostela Stephansdom ve Vídni, Minaret se nachází v původně bažinaté krajině, na místě močálu, ten byl částečně vysušen, na místě byla vyhloubena velká základová jáma, v základech jsou olšové piloty, dubové překlady a na nich betonová deska, Minaret je nejstarší rozhledna v České republice, byl postaven před 200 lety, stavitelem byl Josef Hardtmuth – dvorní architekt šlechtického rodu Liechtensteinů. Přístup: pěšky, cca 2 kilometry, kočárem nalevo od Turbíny po cestě parkem okolo Zámeckého rybníku nebo lodí napravo od Turbíny po řece Dyji, procházka či projížďka k Minaretu (včetně vyhlídky z jeho vrcholu) trvá cca 1.5 hodiny; pokud máte s sebou kola, můžete si je uzamknout ve stojanech před zámkem, nebo si je uschovat v úschovně nad náměstím Lednice. Viz též Minaret – kapacity, otevírací doby a ceny, Lednicko-valtický areál – mapa, Lednice – zámecký program – mapa, legendy o Minaretu a legenda „Vynález tužky – Josef Hardtmuth“.

Obelisk Obelisk – kamenný sloup, 23 metrů vysoký, označuje důležitý bod v krajině, stojí přesně v půli cesty mezi obcemi Lednice a Přítluky, byl postaven při příležitosti uzavření míru v Campo Formio mezi císařem Napoleonem Bonapartem a rakouským arcivévodou Karlem Ludvíkem Janem, Obelisk byl postaven v roce 1798, dal jej postavit Alois Josef I. z Liechtensteina podle projektu Josefa Hardtmutha, Obelisk u Lednice byl postaven čtyřicet let před známým černým obeliskem v Paříži. Přístup: z Lednice po silnici na Podivín, po cca 2 km (za mostem přes řeku Dyji) odbočte doleva, projděte branou v plotě (tento plot bude pravděpodobně časem odstraněn), jděte rovně po široké cestě, po 200 m dojedete k Obelisku.

Janohrad Janohrad – Janův hrad, umělá zřícenina, postaven na začátku 19. století pro zábavu šlechty, nachází se na břehu řeky Dyje v krásném lužním lese, uvnitř je expozice šlechtického života, zemědělská a lovecká expozice, hrad byl vybudován v letech 1807 – 1810 podle projektu Josefa Hardtmutha a pojmenován po Janu z Lichtensteina, jednopatrová budova se čtyřmi polozbořenými věžemi má v prvním patře rytířský sál, čtvercové nádvoří je obehnané hradbami se střílnami, v přízemí byly psince a stáje pro koně. Přístup: pěšky nebo na kole – od Lednického zámku, podél skleníku až k vysokému stromu, jděte doleva okolo skleníku, dále po cestě okolo rybníka, před řekou Dyjí odbočte podle šipek doprava, jděte cca 2 km lužními lesy až dojdete znovu k řece Dyji, na druhé straně řeky je vidět Janohrad, jděte doprava podél toku Dyje cca 100 metrů, přejděte dřevěnou lávku a jste u Janohradu; v kočáře: projížďka od Turbíny k Janohradu lužními lesy; na kole, na koni, autem či autobusem: jeďte z Lednice po silnici směrem na Podivín, po cca 1 kilometru odbočte doprava (před řekou Dyjí), ignorujte zákaz vjezdu (pro turisty neplatí), jeďte po asfaltové cestě cca 2 km až na parkoviště u Janohradu. Viz též Janohrad – kapacity, otevírací doby a ceny, Janohrad – fotografie a Lednicko-valtický areál – mapa.

Apollo Apollo – (Apollonův chrám), krásná stavba na břehu Mlýnského rybníka, replika řeckého chrámu, jeden ze symbolů multikulturní krajiny, můžete jej obdivovat během výletu nebo během turistického výšlapu, nebo můžete ležet na travnaté stráni pod ním, slunit se, koupat se a plavat ve velkém Mlýnském rybníku a snít o starých dobrých časech. Přístup: z Lednice po silnici směrem na Břeclav, cca 2 km, za hrází Mlýnského rybníku odbočte po cestě vpravo, po cca 200 metrech přijdete k Apollonovu chrámu. Viz též Apollo – fotografie.
Tři Grácie Tři Grácie – (Chrám Tří Grácií), půvabná stavba na vyvýšenině nad Prostředním rybníkem, je to kolonáda ve tvaru půlkruhu s 12 iónskými sloupy, uprostřed je sousoší Tři Grácie, vytesané z jednoho balvanu, tři Grácie jsou Athéna, Afrodité a Artemis, na druhé straně rybníka je průsekem vidět Rybniční zámeček, Tři Grácie sloužily šlechtě jako místo pro hry lásky šálivé. Přístup: z Lednice po silnici směrem na Valtice, cca po 3 kilometrech (za hrází rybníka) je křižovatka, tam odbočte po asfaltové cestě doleva, po 200 metrech se dostanete k Třem Gráciím. Viz též Tři Grácie – fotografie.

Svatý Hubert Svatý Hubert – (Kaple Svatého Huberta), trojboká stavba, která symbolizuje Boží oko, postaveno z pískovce na hezkém místě, mýtina uprostřed lesů, písčitá půda, borovice, klidné a symbolické místo, můžete se zde pomodlit a zamyslet se nad smyslem života. Přístup: pěšky, na kole, na koni nebo v koňském kočáře, u cesty od Třech Grácií k Rendezvous. Viz též Svatý Hubert – fotografie.

Rendezvous Rendezvous – (Dianin chrám, Chrám bohyně Diany), velká stavba, replika řeckého chrámu, další symbol multikulturní krajiny, symbol Diany – bohyně lovu, lov ovšem v oblasti zakázal šlechtic a humanista Jan II. z Liechtensteina, známý ochránce zvířat, na svou dobu to byl nevídaný a průkopnický čin, na mýtině pod obloukem chrámu si můžete odpočinout při cestě lesem z Lednice do Valtic, kterou můžete absolvovat pěšky, na kole, v kočáře nebo na koni. Viz též Rendezvous – kapacity, otevírací doby a ceny a Rendezvous – fotografie.

Hraniční zámeček Hraniční zámeček – hotel, restaurace a vinný sklep v nádherně zrenovované památce UNESCO, nejhezčí v regionu, užijte si šlechtického života, architektonický skvost uprostřed malebné přírody, areál na břehu velikého rybníka (Hlohovecký rybník, vodní ptáci), trávník, pěšinky, sochy, noční osvětlení, východisko několika turistických tras, stylové historické prostředí, klid, pohoda, venkovní posezení, krásný výhled, restaurace (výborná kuchyně, vybraná vína), kavárna, salonky, terasa, kongresový sál, sauna, fitness, půjčování (kola, sportovní potřeby), elektronické parkoviště, bezbariérový přístup, vinný sklep, živá hudba, procházky a vyjížďky do okolí, jízda na koni a v kočáře, souhrnně ideální pro ozdravný pobyt, odpočinek a regeneraci. Přístup: z Lednice po silnici směr Valtice, po 3 km odbočte vpravo do Hlohovce, projeďte obcí až k zámečku. Viz též Hraniční zámeček – kapacity, otevírací doby a ceny, Hraniční zámeček – fotografie a Hraniční zámeček – mapy.

Pohansko Pohansko – (Zámek Pohansko, Zámeček Pohansko), jedno z center říše Velké Moravy (Velehrad, Mikulčice, Pohansko, Nitra), osídleno před asi 1200 lety, krásně opravený zámeček u Břeclavi, staroslovanský skanzen a muzeum, nálezy ze staroslovanských sídlišť a hradišť (Mikulčice, Velehrad, Nejdek), základy slovanské svatyně, replika zemnice (chýše starých Slovanů), vojenský bunkr z doby 2. světové války, přístupný pro návštěvníky. Přístup: z Lednice do Břeclavi (pěšky, na kole, autem, autobusem, vlakem), dále okolo vlakového nádraží, podjeďte most pod železniční tratí, jeďte po silnici cca 500 metrů, odbočte doprava na asfaltovou cestu, jeďte cca 1.5 km, přijedete k Pohansku. Viz též Pohansko – fotografie.

Hrady – sídliště, hradiště, pevnosti…

Dívčí hrady Dívčí hrady – (Dívčí hrad, Děvičky, Maidberk, Maidenburg), strážní hrad, zřícenina, leží nad obcí Pavlov na severovýchodním okraji Pavlovských vrchů, byl založen ve 14. století, původně to byl královský hrad, český král Jan Lucemburský jej zastavil pánu z Liechtensteina, hrad byl dále opevněn v 16. století, kdy hrozil turecký vpád do Moravské země, byla přistavěna mohutná předsunutá pevnostní věž, za třicetileté války byl hrad poničen Švédy, později sloužil jako hlásná pevnůstka k varování před blížícími se Turky, koncem 18. století ještě sloužil hradní zvon, který ohlašoval nebezpečí a živelné pohromy, z hradu je daleký výhled na Novomlýnská jezera, Lednici, Valtice, Lednicko-valtický areál, Malé Karpaty a Bílé Karpaty. Přístup: z Lednice po silnici přes Bulhary do Pavlova nebo do Dolních Věstonic, dále pěšky; z Pavlova jděte nahoru po silnici směrem na Mikulov (Klentnici) a po cca 500 metrech odbočte doprava po cestě vzhůru; z Dolních Věstonic jděte po náměstí okolo kostela, po cca 20 metrech odbočte doprava a poté jděte po cestě vzhůru. Viz též Dívčí hrady – fotografie, Pálavské vrchy – hrubá mapa, Pálavské vrchy – podrobná mapa a Pálava.

Sirotčí hrádek Sirotčí hrádek – (Sirotčí hrad, Rossenstein), pomezní hrad, zřícenina nad obcí Klentnice, byl založen pravděpodobně ve 12. století, vystavěl jej šlechtický rod Sirotků (vládli kraji 2 století), ve 13. století vládce rodu Sirotků prohýřil rodinný majetek (ženy, víno, zpěv…), hrádek a další statky přešly do vlastnictví Liechtensteinů, ti hospodařili opatrněji a zavedli osobní bankrotu, aby případně zbankrotoval vládce a nikoli celý rod, hrádek byl dobyt Švédy roku 1645 a pobořen, z hrádku je daleký výhled na západní část jižní Moravy (Pálava, Děvín, jezera, Karpaty) i do Rakouska. Přístup: z Lednice po silnici přes Bulhary a Pavlov do Klentnice; z Mikulova po silnici nahoru do Klentnice; z Brna po silnici na Mikulov, po cca 42 km odbočte doleva na Horní Věstonice, přes Dolní Věstonice dojedete do Perné, v Perné odbočte doprava nahoru do Klentnice; v Klentnici jděte cestou nahoru, po cca 200 m je Sirotčí hrádek, můžete pokračovat na Stolovou horu, dále se můžete vrátit do Klentnice, nebo pokračovat do Mikulova nebo do Bavor. Viz též Sirotčí hrádek – fotografie, Sirotčí hrádek – velká fotografie, Pálavské vrchy – hrubá mapa, Pálavské vrchy – podrobná mapa, Sirotčí hrádek – popis, informace, fotografie, Sirotčí hrádek – text, informace, fotografie 2 a Pálava.

Kozí hrádek Kozí hrádek – jedna ze tří skalnatých dominant města Mikulova, Kozí hrádek se odedávna podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a tak spoluzabezpečoval náležitou ochranu, na vrcholu byla v 15. století vybudována dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, prolomená střílnami, vybudování této věže přispělo ke zlepšení obranné techniky Mikulova, zejména mikulovského hradu (dnešního zámku), který tímto získal velmi dobré obranné schopnosti nejen u nás, ale i v rámci střední Evropy, dodnes se dochovalo toto pozdně gotické předsunuté opevnění s břitem, Kozí hrádek tak zůstává mimořádným stavebním dílem patřícím do součásti mikulovského stavebního jádra, výsledkem nedávných úprav je proměna lokality ve volně přístupné odpočinkové centrum, lokalita je vhodným volně přístupným odpočinkovým centrem, vyhlídková věž je v současné době celoročně zpřístupněna. Viz též Kozí hrádek – kapacity, otevírací doby a ceny, město Mikulov, zámek Mikulov, Svatý Kopeček, Sirotčí hrádek, Regionální muzeum v Mikulově, Pavlov, Turold a Pálava.

Hradiště Nejdek Hradiště Nejdek – staroslovanské hradiště, postavené na břehu řeky Dyje v 9. a 10. století, staří Slované se střídavě stěhovali od řeky k výše položené kapličce a zpátky, podle toho, zda jim více vadily povodně nebo daleké donášení vody, původní místo hradiště je volně přístupné, jsou tam k vidění pouze malé zbytky hradiště (jámy, výkopy), archeologické nálezy a vykopávky z Hradiště Nejdek jsou vystaveny v muzeu Pohansko (staroslovanský skanzen a muzeum). Přístup: pěšky, na kole či na koni: jděte v Lednice na velké parkoviště, dolů, přejděte most přes rameno řeky Dyje, jděte po asfaltové cestě lužními lesy cca 3 km, na rozcestí několika cest pokračujte přímo, po cca 200 metrech dojdete k hradišti; autem nebo autobusem: jeďte po silnici z Lednice na Bulhary, po cca 2 km odbočte napravo do vesnice Nejdek, projeďte vesnicí k řece, přejeďte přes most, jeďte po úzké asfaltové silnici cca 300 metrů, na rozcestí několika cest odbočte doleva, po cca 200 metrech dojedete k hradišti. Viz též Pohansko.

Hrad Bítov Hrad Bítov – mohutný hrad se vypíná nad údolím řeky Dyje, nad Vranovskou přehradou, byl založen v 11. století, původně v gotickém stylu, v 19. století byl přestavěn novogoticky, zahrada – ZOO Bítov., zvláštní sbírka preparovaných psů a koček barona Haase z Haasenfeldu. Viz též turistika.cz – hrad Bítov, hrady.cz – Bítov, Znojmo, zámek Vranov nad Dyjí, hrad Cornštejn, Podyjí a Vranovská přehrada.

Hrad Cornštejn Hrad Cornštejn – hrad Cornštejn byl vybudován v I. polovině 14. století na strategické poloze západní strany kopcovitého výběžku ze tří stran obtékaného řekou Dyjí, poblíž místa dřívějšího pravěkého hradiště, jeho jméno je nejspíše odvozeno z německého Zohn (hněv) a Stein (kámen, skála), tím měla být vyjádřena síla i pevnost hradu, nyní je to mohutná zřícenina. Viz též hrady.cz – Cornštejn, castles.cz – hrad Cornštejn, Znojmo, zámek Vranov nad Dyjí, hrad Bítov, Podyjí a Vranovská přehrada.

Nový Hrádek u Lukova Nový Hrádek u Lukova – zřícenina, státní hrad, národní kulturní památka, unikátně dochovaný hradební systém, starší lucemburský hrad ze 14. století (s dvojitým, do sebe vloženým prstencem oválných hradeb, pozdějším předhradím a opevněným suchým příkopem) a mladší trojpodlažní hrad z 15. století (s mohutnou třičtvrtěválcovou věží, skalními místnostmi a miniaturním nádvořím); vyhlídka do hlubokého dyjského kaňonu; osídlení z mladší době kamenné (pravěká osada na lokalitě Příčky); významná byla dolní stezka, žili zde Keltové, Germáni a Slované; prvními majiteli byli premonstráti, dále např. Jan Jindřich Lucemburský (postavil dnešní dolní hrad), Jošt Moravský a Eitzingerové (přestavba hradu). Viz též NPÚ – Nový Hrádek u Lukova, pruvodce.com – hrad Nový Hrádek u Lukova, zamky-hrady.cz – Nový Hrádek na Dyji, Ing. Blanka Kratochvílová – Nový Hrádek, zámek Vranov nad Dyjí, hrad Bítov, hrad Cornštejn, Znojmo, Podyjí a Vranovská přehrada.

Hrad Buchlov Hrad Buchlov – románsko-gotický hrad, přestavěný renesančně a barokně, bývalý mohutný obranný středověký hrad, byl vystavěn již v první polovině 13. století, a to na samostatném skalnatém vrcholu, tvořící prostřední ze tří dominant východní části Chřibů nad Dolnomoravským úvalem, západním směrem leží vrch Holý kopec, uprostřed se tyčí Velký Buchlov a východně se nachází vrch Modla, nadmořská výška se pohybuje mezi 540 až 560 metry nad mořem, v první fázi výstavby, byly na východním a západním konci vrcholové plošiny hřebene vybudovány dvě masivní hranolové obranné věže, hrad dlouho sloužil jako strážný hrad na moravsko-slovenském pomezí, chránil centrální obchodní stezku ze Slovenska do Čech, kaple svaté Barbory na vrcholku protějšího kopce. Viz též hrad Buchlov – fotografie, Průvodce po Česku – hrad Buchlov, Hrady – Buchlov, Zámky-hrady – hrad Buchlov, Toulavý domek – pozvánka na hrad Buchlov a zámek v Buchlovicích a zámek Buchlovice.

Hrad Bouzov Hrad Bouzov – státní hrad, aktuality, hradní akce, návštěvní řád, historie hradu, vstupné a trasy, otevírací doba, svatby, fotogalerie, odkazy, výroční zprávy, kontakty.

Velehrad Velehrad – významné duchovní centrum, místo častých církevních poutí, shromáždění a cyrilometodějských oslav, na rozloze 2230 ha zde žije téměř 1 400 obyvatel, klášter, kostel, obec Velehrad se nachází mezi výběžky Chřibů 7 km od Uherského Hradiště v jednom z nejmalebnějších koutů Slovácka, v katastru obce jsou archeologickými nálezy doložena osídlení z období neolitu – lid malované keramiky, mohylové kultury střední doby bronzové a lidu popelnicových polí z mladší doby bronzové, obec Velehrad je už od středověku spojována s metropolí arcibiskupa Metoděje a jeho souputníka Cyrila, byla v devátém století politicko – správním centrem Velkomoravské říše, nejstarší názvy obce byly Welgrad 1209, Welegrad 1220, Willegrad 1232, Welehrad 1247, na základě archeologických nálezů lze soudit, že velkomoravský Veligrad byl lokalizován v dnešním Starém Městě, cyklostezka Velehrad – Staré Město. Viz též Římskokatolická farnost Velehrad.

Mikulčice Mikulčice – staroslovanské hradiště, Velká Morava – jedno z center, věrozvěstové Cyril a Metoděj, kteří k nám přínesli z Řecka křesťanství a vymysleli nám první abecedu (cyrilice), rozsáhlé archeologické naleziště, velkomoravské Mikulčice jsou zemědělskou obcí s posledním lignitovým dolem u nás, kde se prolíná současnost s dávnou minulostí, v kostele Nanebevzetí Panny Marie spatříte unikátní bytelný oltář z dubových kmenů nalezených v korytě Moravy, před kostelem stojí barokní sochy svatého Oldřicha a svatého Jana Nepomuckého. Kaple svatého Rocha u hřbitova (národní kulturní památka) je vyzdobena malovaným slováckým žudrem, stejně jako fara a budova obecního úřadu na návsi. Viz též Staroslovanské hradiště v Mikulčicích.

Kostely, chrámy, kaple, sakrální stavby

Svatý Kopeček Svatý Kopeček – dominanta Mikulova, výška 363 m n. m., bohatý výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů, přírodní rezervace, nahoru vede křížová cesta, na vrcholu naleznete poutní kostel sv. Šebestiána, zvonici a další sakrální stavby, jeden z kopců Pavlovských vrchů, bradlo z jurských vápenců má tvar oválného hřbetu s plochým vrcholem a se strmými srázy, stepní rostliny (kosatec nízký, kavyl Ivanův, ožanka horská), unikátní je zde výskyt několika druhů parazitických záraz, východní svahy pokrývají křoviny s dominantním hlohem, severní svahy byly v minulosti zalesněny, na stepích se hojně vyskytuje teplomilný hmyz, k nejpopulárnějším obratlovcům Svatého kopečku patří výři velcí hnízdící ve stěně opuštěného lomu. Viz též město Mikulov, zámek Mikulov, Kozí hrádek, Sirotčí hrádek, Regionální muzeum v Mikulově, Pavlov, Turold a Pálava.

Města a obce

Valtice Valtice – hlavní město vína, Valvin Dominium (vinné dominium), bílé a zářivé město, ležící v malebné kotlině u hranic s Rakouskem, proslulé krásným zámkem a vinařstvím, honosné historické sídlo Lichtensteinů, řada památek, zámek Valtice, kostel Nanebevzetí Panny Marie, radnice, Františkánský klášter, konvent Milosrdných bratří, kaple Svatého Josefa, salety – architektonické skvosty v krajině, vyhlídková terasa Reistna, Belveder, Rendezvous, Svatý Hubert…, Národní vinařské centrum, Salon vín ČR, Vinum Bonum, Vinné sklepy Valtice, Střední vinařská škola, znalci vína a sommelieři (profesor Vilém Kraus, Ing. Jiří Kopeček, Milan Sedláček…), 100 zábavných akcí ročně, folklór, Přístup: autem či autobusem z dálnice Praha – Brno přes Podivín a Lednici, z Lednice silnicí na jih 8 km, z Břeclavi silnicí na západ 10 km, z Mikulova silnicí na východ 12 km; vlakem z Břeclavi či Mikulova; pěšky nebo kole z Lednice některou z cest či stezek. Viz též Valtice – radnice, zámek Valtice, salety, Reistna, Rendezvous, Svatý Hubert, Katzelsdorfský zámeček, mapa, mapa 2, město, valtice.cz, valtice.com, Národní zemědělské muzeum, Liechtensteinové 1, Liechtensteinové 2.

Lednice Lednice – zajímavá obec na Jižní Moravě, Lednicko-valtický areál, památky UNESCO, zámek, skleník, zahrada, park, Minaret, Janohrad, jeskyně Grotta, akvárium Malawi, výstava Tajemná Indonézie, show dravců, kočáry, lodičky, k dispozici jsou desítky služeb a atrakcí. Přístup: autem z dálnice Brno-Bratislava, odbočte na Podivín, autobusem a vlakem z Břeclavi, autobusem z Mikulova. Viz též Lednice – fotografie, Lednice v zimě – fotografie, Lednice – podrobná mapa, Lednice – mapy, Obec Lednice, zámek Lednice, Lednice – park, Historie Lednice, Stručná historie rodu Liechtensteinů, Liechtenštejnové jako „šlechta neznající hranice“, Legendy z Lednice a okolí, zamek-lednice.info, zamek-lednice.cz a breclav.info – zámek Lednice.

Mikulov Mikulov – historické město na česko-rakouské hranici, krásné obnovené renesanční náměstí, sgrafita, regionální muzeum, zámek, Svatý Kopeček (bílý kopec nad městem, Křížová cesta), Kozí hrádek, jeskyně Turold, daleké výhledy Lednicko-valtický areál, Pálava, příhraniční kopce – jihozápadní výběžky Karpat a Rakousko, Liščí kopec, správa Chráněné krajinné oblasti Pálava, vinařské centrum, vinné sklepy, obří sud, Stáje Hlavnka, jízda na koni… Viz též Mikulov – fotografie, Mikulov – mapa, Mikulov a okolí – mapa, mikulov.cz, Turistické informační centrum Mikulov, zámek Mikulov, Kozí hrádek, Svatý Kopeček, Sirotčí hrádek, Regionální muzeum v Mikulově, Pavlov, Turold a Pálava.

Znojmo Znojmo – královské město, hrad, víno, vinařská oblast, vinné sklepy, řeka Dyje, Chráněná krajinná oblast (CHKO) Podyjí, Vranovská přehrada, zámek Vranov nad Dyjí, hrady, Bítov, Cornštejn. Viz též Znojmo – fotografie, Městský úřad Znojmo, Znojmo – informační server, zámek Vranov nad Dyjí, hrad Bítov, hrad Cornštejn, Podyjí a Vranovská přehrada.

Pavlov Pavlov – rázovitá vinařská obec na úpatí Pálavy (Pálavské vrchy, Pavlovské vrchy), nad obcí se tyčí zřícenina hradu Dívčí hrady (Děvičky), z vrcholů Pálavy (nejvyšší je Děvín) jsou nádherné výhledy do krajiny, pod obcí se rozkládají rozsáhlá Novomlýnská jezera (Mušovská jezera, Pálavská jezera) – plachtění a windsurfing, v obci je krásný bílý kostel, hezky opravené vesnické domky, hotely, penziony, vinohrady, vinné sklepy, vinotéky, konají se zde degustace a vinařské akce, vystupují zde cimbálové hudby, točily se zde známé vinařské filmy s Vladimírem Menšíkem, nedaleko jsou Dolní Věstonice (muzeum Lovců mamutů, Věstonická Venuše). Přístup: silnice z Brna na Mikulov, cca 1 km za přejezdem hráze Novomlýnských jezer odbočte doleva směrem na Věstonice, pak cca 10 km rovně, poté odbočte doprava nahoru a jste v Pavlově. Pokud jedete z Mikulova na Brno, pak po cca 9 km odbočte doprava směrem na Věstonice a pokračujte dle předchozí věty. Pokud jedete z Lednice, pak jeďte po silnici směrem na Bulhary a Věstonice, po cca 10 km odbočte doprava nahoru. Ještě můžete jet z Mikulova směrem na Klentnici, projedete Klentnicí a po cca 4 km sjedete přímo do Pavlova. Viz též Pavlov – fotografie, Mikulov, Dívčí hrady a Pálava.

Drnholec Drnholec – jihomoravský městys na začátku Novomlýnských (Mušovských) jezer, leží části v rovině (v údolní nivě, na říční terase), zčásti na údolním svahu, historie sahá několik tisíc let nazpět, celkem zde bylo prozkoumáno na 200 sídlištních objektů z rozmanitých, časově vzdálených období, nejstarší zjištěná osada náleží do mladší doby kamenné (neolit, 5. – 3. tis. př.n.l.), a to do pozdní fáze kultury s moravskou malovanou keramikou, v Drnholci se nachází rekonstruovaný hotel v anglickém stylus restaurací a vinným sklepem, Drnholec je výchozí místo k výletům po jižní Moravě, nedaleká jezera lákají ke koupání i k vodním sportům, můžete si posedět ve vinném sklípku či si zajet k sousedům do Rakouska. Přístup: silnice z Brna na Mikulov, odbočte doprava na Pasohlávky a pokračujte rovně na Drnholec. Viz též Info – Drnholec, Novomlýnská jezera a Hotel Drnholec.

Břeclav Břeclav – jedno z center jižní Moravy, osídlení katastru slovanským obyvatelstvem však spadá do samého počátku příchodu starých Slovanů na naše území někdy na konci 5. nebo na počátku 6. století našeho letopočtu, Břeclav dostala městský statut od císaře Františka Josefa l. teprve v září 1872, dříve mohutný hrad, nyní zámek, moderní kostel, koupaliště, krytý bazén, východisko turistických cest, lužní lesy, řeka Dyje, salety, zámeček Pohansko, zámeček Lány, Trojmezí (soutok Moravy a Dyje), Lednice, Valtice, Lednicko-valtický areál, Pálava, Hodonín (ZOO), víno, lidová hudba. Viz též Břeclav – fotografie, Město Břeclav – oficiální Web, Slovácko, lužní lesy, salety – fotografie, zámeček Pohansko, zámek Lednice, zámek Valtice, Pálava a Hodonín.

Hodonín Hodonín – jedno z center Jižní Moravy, vinařské centrum, víno, vinohrady, vinné sklepy, pergoly, vinotéky, degustace, vinařské akce, cimbálové hudby, známá lidová písnička „V Hodoníně za vojáčka mňa vzali“, kostely, zoologická zahrada, lázně, naftové doly, řeka Morava, dopravní centrum, hraniční přechod na Slovensko, Holíč, řada pěkných míst v okolí, památky i příroda, zámek Lednice, zámek Valtice, Lednicko-valtický areál, Pálava, Břeclav, centrum Velké Moravy Mikulčice, Strážnice, Petrov, zámek Milotice, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Velká nad Veličkou, Hrubá Vrbka, Malá Vrbka, větrný mlýn Kuželov, Bílé Karpaty, Javorina, Myjavské kopce, Myjava… Viz též Hodonín – fotografie, ZOO Hodonín, Lázně Hodonín, Slovácko, zámek Lednice, zámek Valtice, Pálava, Břeclav, Mikulčice, Strážnice, hrad Buchlov, zámek Buchlovice a Javorina.

Strážnice Strážnice – vinařské a folklorní centrum, víno, vinohrady, vinné sklepy, vinotéky, degustace, vinařské akce, cimbálové hudby, dechovky, lidový tanec, sídlí zde Národní ústav lidové kultury, konají se zde tradiční Strážnické folklórní slavnosti, například Mezinárodní folklorní festival, jsou dodržovány lidové tradice (mája, zarážání hory, vinobraní), k vidění jsou typické malované slovácké motivy na zdech domků a vinných sklepů, krásná příroda v okolí, hory, kopce, údolí, lesy, řeka Morava, Baťův kanál, potoky, přírodní rezervace, Bílé Karpaty, Javorina, rozhledna, rázovité okolní obce (Petrov, Sudoměřice, Kněždub, Radějov, Velká nad Veličkou, Hrubá Vrbka, Malá Vrbka, Kuželov…), autokempink, v kempu je koupaliště (otevřený bazén), 7 km od obce je přehrada Mlýnky, 8 km od obce je přehrada Lučina, obě přehrady leží v pěkném údolí, obklopeném kopci a lesy, v obci Radějov (5 km od Strážnice) se nachází lyžařský areál s umělým sněhem, výlety do okolí (rozhledna Travičná, vinné sklepy Plže, větrný mlýn Kuželov, ZOO Hodonín, zámek Milotice, centrum Velké Moravy Mikulčice, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Myjavské kopce, Myjava, Lednicko-valtický areál, Pálava…), po kopcích na východě probíhá hranice se Slovenskem (po Schengenu pro obyvatele České republiky volný přechod na Slovensko). Viz též Strážnice – fotografie, Straznice.cz, Víno-Vín Morava, s.r.o. – město Strážnice, Národní ústav lidové kultury, Mezinárodní folklorní festival Strážnice, Hodonín, Mikulčice, Baťův kanál a Javorina.

Kyjov Kyjov – jedno z center Slovácka, náměstí, radnice, víno, folklór, lidová hudba, folklórní slavnosti, hezká okolní krajina, kopce, lesy, hrad Buchlov, zámek Buchlovice. Viz též Kyjov – fotografie, Informační centrum města Kyjova, kyjov.cz, Wikipedia – Kyjov, Slovácko, hrad Buchlov a zámek Buchlovice.

Uherské Hradiště Uherské Hradiště – jedno z center Slovácka, náměstí, stará radnice, kostel Svatého Františka Xaverovského, barokní kašna na Masarykově náměstí, kaple Svaté Alžběty, Matyášova brána, Mariánský morový sloup, folklór, lidová hudba, četná chráněná území. Viz též Uherské Hradiště – fotografie, město Uherské Hradiště, Wikipedia – Uherské Hradiště, Slovácko, Uherský Brod, hrad Buchlov, Velehrad, Mikulčice a Javorina.

Uherský Brod Uherský Brod – jedno z center Slovácka, malebné město pod Bílými Karpatami, někdejší hraniční pevnost, starobylá radnice se soškou Černého Janka na věžních hodinách, kostel Mistra Jana Husa, chrám Neposkvrněného početí Panny Marie, zámek, možné rodiště Jana Ámose Komenského, muzeum Jana Ámose Komenského, hezké okolí, Bílé Karpaty, Javorina. Viz též Uherský Brod – fotografie, město Uherský Brod, zámek Uherský Brod, muzeum Jana Ámose Komenského, Slovácko, Uherské Hradiště a Javorina.

Velehrad Velehrad – významné duchovní centrum, místo častých církevních poutí, shromáždění a cyrilometodějských oslav, na rozloze 2230 ha zde žije téměř 1 400 obyvatel, klášter, kostel, obec Velehrad se nachází mezi výběžky Chřibů 7 km od Uherského Hradiště v jednom z nejmalebnějších koutů Slovácka, v katastru obce jsou archeologickými nálezy doložena osídlení z období neolitu – lid malované keramiky, mohylové kultury střední doby bronzové a lidu popelnicových polí z mladší doby bronzové, obec Velehrad je už od středověku spojována s metropolí arcibiskupa Metoděje a jeho souputníka Cyrila, byla v devátém století politicko – správním centrem Velkomoravské říše, nejstarší názvy obce byly Welgrad 1209, Welegrad 1220, Willegrad 1232, Welehrad 1247, na základě archeologických nálezů lze soudit, že velkomoravský Veligrad byl lokalizován v dnešním Starém Městě, cyklostezka Velehrad – Staré Město. Viz též Římskokatolická farnost Velehrad, Uherské Hradiště a Mikulčice.

Mikulčice Mikulčice – staroslovanské hradiště, Velká Morava – jedno z center, věrozvěstové Cyril a Metoděj, kteří k nám přínesli z Řecka křesťanství a vymysleli nám první abecedu (cyrilice), rozsáhlé archeologické naleziště, velkomoravské Mikulčice jsou zemědělskou obcí s posledním lignitovým dolem u nás, kde se prolíná současnost s dávnou minulostí, v kostele Nanebevzetí Panny Marie spatříte unikátní bytelný oltář z dubových kmenů nalezených v korytě Moravy, před kostelem stojí barokní sochy svatého Oldřicha a svatého Jana Nepomuckého. Kaple svatého Rocha u hřbitova (národní kulturní památka) je vyzdobena malovaným slováckým žudrem, stejně jako fara a budova obecního úřadu na návsi. Viz též Staroslovanské hradiště v Mikulčicích, Hodonín a Velehrad.

Brno – Špilberk Brno – centrum Moravy, sídlí zde Krajský úřad Jihomoravského kraje, památky, průmysl, doprava (velké autobusové a vlakové nádraží, letiště), kultura, sport (fotbal, hokej), víno, burčák, hrad Špilberk, kostely Petrov, U Jakuba a další, Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo, Městské divadlo Brno, divadlo Bratří Mrštíků, divadlo Husa na provázku, Moravské muzeum, vila Tugendhat (Světové dědictví UNESCO), náměstí Svobody, Masarykova ulice, Česká ulice, Technické muzeum, Zoologická zahrada, veletrhy, řeky Svitava a Svratka, přehrada, ABB, Královopolská, Zetor, krásné okolí, blízko do přírody, Moravský kras, Blansko, Punkevní jeskyně, propast Macocha, podzemní říčka Punkva. Viz též Turistické informační centrum Brno, Wikipedia – Brno, Hantec, Moravský kras, Krajský úřad Jihomoravského kraje a Oficiální portál cestovního ruchu kraje Jižní Morava.

Praha Praha – Česká republika, hlavní město, střed Evropy, město světového formátu, světové turistické centrum, Zlatá kaplička nad Vltavou, město 1000 věží, rozloha 496 km2, počet obyvatel 1.2 milionu, Pražská památková rezervace, Světové dědictví UNESCO, velká koncentrace památek na malé ploše, Pražský hrad, Hradčany, Chrám Svatého Víta, Zámecké schody, Malá Strana, paláce, Vltava, Karlův Most, Staré Město, Staroměstské náměstí, radnice, Orloj, Týnský chrám, kočáry, středověké uličky, Židovské město, synagoga, Nové Město, Václavské náměstí, socha Svatý Václav, Palác u Hybernů, Obecní dům, Vyšehrad, Petřín, lanovka, rozhledna, bludiště, náměstí Míru, kostel Svaté Ludmily, Letná, Národní muzeum, Technické muzeum, Národní divadlo, parky a zahrady (870 ha), Vltava, mosty, ostrovy, Pražský hrad založil v letech 880-890 Bořivoj I., v první polovině 10. století vznikl Vyšehrad, v letech 1346-1378 zde vládl Karel IV. (Karlova univerzita, Nové Město pražské), v letech 1583-1612 byla Praha sídlem císaře Rudolfa II., dnes je Praha evropským průmyslovým, obchodním a kulturním centrem, desítky divadel (činohra, opera, muzikály, Smetanovo divadlo, Laterna Magica, divadlo Spejbla a Hurvínka pro děti), stovky restaurací a hospůdek (české pivo), obchody a obchůdky (česká sklo,suvenýry), kočáry na Staroměstském náměstí, parníky na Vltavě. Viz též Magistrát hlavního města Prahy a www.praha.com.

Muzea

Muzeum Dolní Věstonice Muzeum Dolní Věstonice – zajímavá expozice Věk lovců a mamutů, stáří nálezů 28 – 23 tisíc let před naším letopočtem, Věstonická Venuše, světoznámá socha z doby kamenné, stáří cca 23000 let, byla nalezena archeologickou skupinou profesora Absolona u obce Dolní Věstonice, byla používána pro kulturní účely, má nesmírnou cenu, kterou nelze vyčíslit, Věstonická Venuše je vystavena v muzeu v Dolních Věstonicích. Přístup: z Lednice po silnici na Bulhary, dále podél Pavlova do Dolních Věstonic; z Brna po silnici na Mikulov, po cca 42 km odbočte (u Spálené hospody) doleva směrem na Horní Věstonice; z Mikulova po silnici na Brno, po cca 8 km odbočte (u Spálené hospody) doprava směrem na Horní Věstonice. Viz též Věstonické venuše – výročí, článek, umístění obce Dolní Věstonice viz Pálavské vrchy – hrubá mapa a Pálavské vrchy – podrobná mapa.

Pohansko Pohansko – (Zámek Pohansko, Zámeček Pohansko), jedno z center říše Velké Moravy (Velehrad, Mikulčice, Pohansko, Nitra), osídleno před asi 1200 lety, krásně opravený zámeček u Břeclavi, staroslovanský skanzen a muzeum, nálezy ze staroslovanských sídlišť a hradišť (Mikulčice, Velehrad, Nejdek), základy slovanské svatyně, replika zemnice (chýše starých Slovanů), vojenský bunkr z doby 2. světové války, přístupný pro návštěvníky. Přístup: z Lednice do Břeclavi (pěšky, na kole, autem, autobusem, vlakem), dále okolo vlakového nádraží, podjeďte most pod železniční tratí, jeďte po silnici cca 500 metrů, odbočte doprava na asfaltovou cestu, jeďte cca 1.5 km, přijedete k Pohansku. Viz též Pohansko – fotografie.

Regionální muzeum v Mikulově Regionální muzeum v Mikulově – 2 stálá expoziční místa, Muzeum zámek Mikulov, Synagoda v Mikulově, několik stálých expozic, Římané a Germáni v kraji pod Pálavou, Galerie Dirichtensteinů, Od gotiky po empír, Vinohradnictví a vinařství (obří sud), Galerie Wenz Gröll, Zámecká knihovna. Přístup: zámek Mikulov, synagoga Mikulov. Viz též zámek Mikulov, fotografie a město Mikulov.

Národní zemědělské muzeum Valtice Národní zemědělské muzeum Valtice – muzeum zemědělství, zahradnictví, vinařství a životního prostředí, 5 sbírek (botanická, květinářská, ovocnářská, zelinářská, vinařská), několik expozic (botanika, životní prostředí, historické vinařské lisy, čistící stroje a nářadí…), výstavy (pravěký svět dinosaurů, nejkrásnější moravské minerály, pelargonie 50x jinak a jiné balkónové rostliny). Přístup: náměstí Svobody, Valtice. Viz též město Valtice, zámek Valtice a Průvodce po Česku – Národní zemědělské muzeum Valtice.

Otevírací doby a ceny
Svátky se řídí kalendářem České republiky.
Peněžní kurzy: 1 Euro = 27 Kč, 1 americký dolar = 21 Kč, 1 Slovenská koruna = 0.90 Kč.
Zámek Lednice – kapacity, otevírací doby a ceny
tel.: 519 340 128
email: lednice@brno.npu.cz
Otevírací doby:
duben a říjen: soboty a neděle, 9:00 – 17:00 hodin; ve všední dny pouze na objednávku.
květen – srpen: denně mimo pondělí, 9.00 – 18:00 hodin
září: denně mimo pondělí, 9:00 – 17:00 hodin.
polední přestávka: 12:00 – 13:00 hodin.
poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou.
Ceny:
I. okruh – reprezentační sály (max. 45 osob ve skupině, délka prohlídky 45 minut).
dospělí: 150 Kč.
děti, studenti, důchodci: 100 Kč.
II. okruh – knížecí apartmány (max. 25 osob ve skupině, délka prohlídky 45 minut).
dospělí: 150 Kč.
děti, studenti, důchodci: 100 Kč.
III. okruh – dětské pokoje a muzeum loutek.
dospělí: 150 Kč.
děti, studenti, důchodci: 100 Kč.
Stálá výstava obrazů z depozitářů moravských hradů a zámků.
dospělí: 50 Kč.
děti, studenti, důchodci, zdravotně postižení: 30 Kč.
Všechny okruhy lze telefonicky dohodnout i mimo otevírací dobu.
Příplatky za služby:
cizojazyčný výklad: 50 Kč.
prohlídka mimo otevírací dobu v sezóně po dohodě se správou SZ: 100% základního vstupného.
prohlídka mimo sezónu po dohodě se správou SZ: 200% základního vstupného.
Slevy ze vstupného:
Jsou poskytovány školní mládeži, organizovaným skupinám předškolní mládeže (MŠ, platí se od 6-ti letých dětí a výše), studentům, učňům, invalidům, seniorům, držitelům karty CIC, karty mládeže EURO.
Volný vstup:
Je poskytován předškolním dětem v neorganizovaných skupinách, pracovníkům Národního památkového ústavu, členům sdružení FOD, ICOMOS a členům Asociace muzeí a galerií v ČR, pouze po předložení příslušných průkazů.
Živá prohlídka (scénky ze šlechtického života):
vstupné do zámku 160 Kč/osoba, vlastní živá prohlídka (7 scének) 20000 + 20% DPH = 24000 Kč.

Jeskyně Grotta – kapacity, otevírací doby a ceny
Otevírací doby:
duben a říjen: soboty a neděle, 9:00 – 17:00 hodin; ve všední dny pouze na objednávku.
květen – srpen: denně mimo pondělí, 9.00 – 18:00 hodin
září: denně mimo pondělí, 9:00 – 17:00 hodin.
polední přestávka: 12:00 – 13:00 hodin.
Ceny:
dospělí 50 Kč. děti, studenti, důchodci, zdravotně postižení: 25 Kč.

Skleník – kapacity, otevírací doby a ceny
Otevírací doby:
únor, březen, listopad a prosinec: soboty a neděle, 9:00 – 16:00 hodin.
duben a říjen: denně mimo pondělí, 9:00-16:00 hodin.
květen až září: denně mimo pondělí, 9:00 – 17:00 hodin.
polední přestávka je od 12 do 13 hodin
Ceny:
plné vstupné: 60 Kč.
snížené vstupné (děti, studenti, důchodci, zdravotně postižení): 40 Kč.

Zahrada – kapacity, otevírací doby a ceny
Otevírací doby:
Celoročně, každý den, 6:00 – 22:00.
Vstup je zdarma.

Park – kapacity, otevírací doby a ceny
Otevírací doby:
Celoročně, každý den, 6:00 – 22:00.
Vstup je zdarma.

Zámek Valtice – kapacity, otevírací doby a ceny
tel.: 519 352 423
email: valtice@brno.npu.cz
Otevírací doby:
Duben, říjen: víkendy a svátky, 9:00 – 16:00.
Květen a září: každý den kromě pondělí, 9:00 – 17:00.
Červen – srpen: každý den kromě pondělí, 9:00 – 18:00.
V dubnu a říjnu individuelně jen víkendy a svátky, přes týden skupiny na objednávku.
Možnost prohlídky i v pondělí za 100 % příplatek.
Délka prohlídky: cca 50 minut.
Polední přestávka: 12:00 – 12:30.
Poslední prohlídka začíná 1 hodinu před zavírací dobou.
Prohlídku lze telefonicky dohodnout i mimo otevírací dobu.
Vstupné:
Knížecí okruh:
Plné vstupné: 100 Kč, 4 EURO
Snížené vstupné (děti 6-15 let, studenti, senioři): 80 Kč, 3.5 EURO
Císařský okruh:
Plné vstupné: 150 Kč, 6 EURO
Snížené vstupné (děti 6-15 let, studenti, senioři): 100 Kč, 4 EURO
Příplatky:
– cizojazyčný výklad: 50 Kč/osoba
– vstup mimo otevírací dobu: 100% k základnímu vstupnému
– vstup mimo sezónu: 100% k základnímu vstupnému
Přičemž je možné uplatnit vstupné mimo sezónu nebo otevírací dobu s příplatkem za cizojazyčný výklad.
Zapůjčení cizojazyčného textu: zdarma.
Natáčení na kameru, fotografování není povoleno.
Nárok na slevu a vstup zdarma:
Nárok na slevu ze vstupného do Státního zámku Valtice mají držitelé karty mládeže EURO, držitelé karty ISIC nebo obdobného dokladu prokazujícího, že jeho držitel je frekventantem řádného denního studia (index apod.), držitelé průkazu ZTP a senioři nad 65 let (na základě předložení průkazu totožnosti).
Ke vstupu zdarma do Státního zámku Valtice jsou oprávnění držitelé karty NPÚ, karty ICOMOS, karty ICOM, karty Asociace muzeí a galerií ČR, dále držitelé průkazu Fondu ohrožených dětí, průkazu ZTP/P, průkazu České centrály cestovního ruchu CzechTourism a novináři předem ohlášení správě objektu.

Zámek Mikulov – kapacity, otevírací doby a ceny
Duben a říjen: úterý – neděle 9.00 – 16.00.
Květen, červen, září: úterý – neděle 9.00 – 17.00.
Červenec, srpen: úterý – neděle 9.00 – 18.00.
Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou.
Listopad – březen: pouze pro skupiny od 25 osob, nutná telefonická rezervace nejméně 2 dny předem, tel.: 777 061 230, 776 606 133, 519 510 255.
Vstupné:
Celkový okruh: 150 Kč.
Historie: 80 Kč.
Zámecký sklep a obří sud: 50 Kč.
Víno napříč staletími: 50 Kč.
Římané a Gemnáni v kraji pod Pálavou: 50 Kč.
Noční prohlídka: 140 Kč.
Rodinné vstupné 300 Kč.
Sleva 50 procent:
Děti od 6 do 15 let, studentí, důchodci, držitelé karet ISIC, ITIC, GO25, držitelé průkazek ZTP.

Minaret – kapacity, otevírací doby a ceny
paní Novotná, 724 663 510
Otevírací doby:
duben a říjen: denně mimo pondělí, 9.00 – 16.00 hodin.
květen až září: denně mimo pondělí, 9.00 – 17.00 hodin.
Ceny:
dospělí: 40 Kč
děti, studenti, důchodci, zdravotně postižení: 20 Kč.

Janohrad – kapacity, otevírací doby a ceny
tel.: 519 355 134
paní kastelánka Darina Horká
Otevírací doby:
Duben, říjen: víkendy a svátky, 9:00-17:00.
Květen – září: každý den kromě pondělí, 9:00-17:00.
Ceny:
dospělí: 50 Kč.
děti, studenti a důchodci: 30 Kč.

Rendezvous – kapacity, otevírací doby a ceny
Otevírací doby:
Duben, říjen: víkendy a svátky, 9:00 – 16:00.
Květen, červen: každý den kromě pondělí, 9:00 – 17:00.
Červenec, srpen: každý den kromě pondělí, 9:00 – 18:00.
Září: každý den kromě pondělí, 9:00 – 17:00.
Délka prohlídky: cca 30 minut.
Polední přestávka: 12:00 – 13:00.
Poslední prohlídka začíná 45 minut před zavírací dobou.
Základní vstupné: 30 Kč, 1.5 EURO
Snížené vstupné I: 20 Kč, 1 EURO (senioři)
Snížené vstupné II: 45 Kč, 2 EURO (děti od 6 do 15 let, studující po předložení průkazu, senioři a zdravotně postižení po předložení průkazu ZTP nebo ZTP/P)
Volný vstup:
(děti do 5 let včetně, pracovníci Národního památkového ústavu, členové sdružení FOD, ICOMOS a členové Asociace muzeí a galerií ČR po předložení průkazu)
Příplatky:
– cizojazyčný výklad: 100% k základnímu vstupnému
– vstup mimo otevírací dobu: 100% k základnímu vstupnému
– vstup mimo sezónu: 200% k základnímu vstupnému
Přičemž je možné uplatnit vstupné mimo sezónu nebo otevírací dobu s příplatkem za cizojazyčný výklad.

Reistna – kapacity, otevírací doby a ceny
tel.: 519 352 423
Otevírací doby:
Duben, říjen: víkendy a svátky, 9:00 – 16:00.
Květen, červen: každý den kromě pondělí, 9:00 – 17:00.
Červenec, srpen: každý den kromě pondělí, 9:00 – 18:00.
Září: každý den kromě pondělí, 9:00 – 17:00.
Polední přestávka: 12:00 – 13:00.
Poslední prohlídka začíná 30 minut před koncem otevírací doby.
Vstupné:
Základní vstupné: 20 Kč, 1 EURO
Snížené vstupné: 15 Kč, 1 EURO (senioři)
Snížené vstupné II: 10 Kč, 0.5 EURO (děti od 6 do 15 let, studující po předložení průkazu, senioři a zdravotně postižení po předložení průkazu ZTP nebo ZTP/P)
Příplatky:
– cizojazyčný výklad: 100% k základnímu vstupnému
– vstup mimo otevírací dobu: 100% k základnímu vstupnému
– vstup mimo sezónu: 200% k základnímu vstupnému
Přičemž je možné uplatnit vstupné mimo sezónu nebo otevírací dobu s příplatkem za cizojazyčný výklad.
Nárok na slevu a vstup zdarma:
Nárok na slevu ze vstupného do Státního zámku Valtice mají držitelé karty mládeže EURO, držitelé karty ISIC nebo obdobného dokladu prokazujícího, že jeho držitel je frekventantem řádného denního studia (index apod.), držitelé průkazu ZTP a senioři nad 65 let (na základě předložení průkazu totžnosti).
Ke vstupu zdarma do Státního zámku Valtice jsou oprávnění držitelé karty NPÚ, karty ICOMOS, karty ICOM, karty Asociace muzeí a galerií ČR, dále držitelé průkazu Fondu ohrožených dětí, průkazu ZTP/P, průkazu České centrály cestovního ruchu CzechTourism a novináři předem ohlášení správě objektu.

Kozí hrádek – kapacity, otevírací doby a ceny
Otevírací doba:
Je-li vyvěšena vlajka, případně dle dohody na tel: 608 002 976.
Cena: 20 Kč/osoba.

Jeskyně Turold – kapacity, otevírací doby a ceny
Otevírací doba
Duben: pondělí–pátek dle dohody pro skupiny od 10 osob, nutná telefonická rezervace nejméně 2 dny předem.
Květen: úterý–neděle 9.00–16.30.
Červen–srpen: pondělí–neděle 9.00–17.00.
Září–říjen: úterý–pátek prohlídky v 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 hod., sobota–neděle 9.00–16.00.
Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou
Vstupné
Plné: 80 Kč.
Snížené: 40 Kč.
Důchodci: 60 Kč.
Děti do 6 let: zdarma.